Jagodzin: Pożar sadzy w kominie – przypominamy jak reagować!

fot. OSP Jagodzin

Do zdarzenia doszło dziś około godziny 18:00 w miejscowości Jagodzin. Na miejscu obecnie pracują strażacy z OSP Ruszów, OSP Jagodzin oraz PSP Zgorzelec. Sytuacja jest opanowana.

W ostatnich dniach w naszym regionie temperatura wieczorami oraz w nocy spada poniżej zera. Za nim jednak ogrzejemy nasze domy pamiętajmy o sadzy, która przez lata nieusuwana z przewodu kominowego może doprowadzić do pożaru nie tylko samego komina, ale również poddasza czy całego dachu!

Przypominamy jak postępować w przypadku zauważenia pożaru sadzy:

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko.

Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu, jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne, żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania.

Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, że przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad). O tlenku węgla więcej pisaliśmy tutaj.

źródło: strażacki.pl
Podziel się informacją ze znajomymi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treści są chronione prawami autorskimi!