Akcja poszukiwawcza „od środka” / OSP Bogatynia

2 dni trwała akcja poszukiwawcza zaginionego w Bogatyni, w której zaangażowanych była większość strażaków OSP Bogatynia, w tym 2 przewodników z psami specjalizacji terenowej.

Jak wygląda taka akcja „od środka”?

  • Przede wszystkim, musimy wiedzieć KOGO szukamy. Do tego niezbędny nam jest przygotowany przez odpowiednie służby – w przypadku akcji poszukiwawczych Policja – bardzo dokładny wywiad. Jeśli jesteś osobą zaangażowaną w taką akcję, postaraj się udzielać rzeczowych, konkretnych informacji, ale także bardzo szczegółowych, nawet pozornie błahych! Mogą być ważne.
  • Po drugie – musimy wiedzieć GDZIE szukamy – a więc konieczne jest tu wyznaczenie obszaru poszukiwań – choćby bardzo obszernego, który w toku chociażby dalszych czynności zostaje fragmentami wykluczany. Dlatego też ogromnie ważne są wszelkie informacje dotyczące osoby poszukiwanej – w jakim kierunku się udała, gdzie była widziana, jaki ma ulubione miejsca, gdzie wcześniej często się udawała itp.
  • Dopiero mając te informacje, tak naprawdę możemy przystąpić do poszukiwań. Jako strażacy jesteśmy przygotowani do posługiwania się np GPS-ami, na których oznaczamy bardzo dokładnie przeszukany teren.

GPS (w tym wypadku specjalna obroża z nadajnikiem połączona z urządzeniem odbiorczym) zakładają również nasze psy. Mamy wtedy po pierwsze podgląd na aktualne miejsce znajdowania się psa, ale także dokładnie narysowany jego ślad. Niektóre psy pracują bardzo samodzielnie, potrafią odbiec do człowieka jeśli poczują jego zapach na daleką odległość – w takim przypadku także widok na urządzeniu pozwoli nam jako ratownikom zauważyć, że siedzący w bezruchu pies to hasło do udania się w jego kierunku!

Jak się zachować, kiedy na akcji szuka także pies?

Przede wszystkim – nie obawiaj się psa, bo są to wyszkolone zwierzęta, które dodatkowo lubią ludzi i są w stosunku do nich przyjazne! Jest to bardzo mocno weryfikowane m.in. podczas egzaminów.

Poza tym, nie zwracaj uwagi na pracującego psa, nie wołaj go, nie głaskaj, a już absolutnie nie rzucaj mu żadnych rzeczy – patyków, piłek itp – to po prostu może takiego psa rozpraszać. Psy przeważnie są też widocznie oznaczane np szorkami (jak na zdjęciu), czasem mają dzwonek, czasem światełko.

Jeśli to Ciebie będziemy szukać

Jeśli zdarzy się tak, że to Ty będziesz naszym zaginionym, gdy odnajdzie Cię pies postaraj się nie wpadać w panikę, poczekaj spokojnie, nie przemieszczaj się, nie uciekaj, wtedy na pewno szybko pojawią się ratownicy. Część psów po odnalezieniu informuje swojego przewodnika szczekaniem, więc nie obawiaj się psa, który parę minut tuż obok Ciebie będzie głośno szczekał w Twoim kierunku – to Twój przyjaciel – psi ratownik!

Masz pytania? chcesz się dowiedzieć czegoś więcej? A może chciałbyś może zostać przewodnikiem psa? Skontaktuj się z nami! OSP Bogatynia

Podziel się informacją ze znajomymi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treści są chronione prawami autorskimi!