Będąc zimą w górach… [PORADNIK]

Dużymi krokami zmierza do nas zima. W ostatnich dniach mogliśmy dotknąć pierwszych płatków śniegu. Dla naszych pociech jest to ogromna radość, gdyż padający biały puch oznacza sezon saneczkowy za otwarty.

Musimy jednak pamiętać, że warunki atmosferyczne związane z tą przez wielu uważaną za piękną porę roku mogą być dla nas zagrożeniem nawet podczas niewinnej wycieczki w góry.

Fot. Karol Werner

Jest sobota, godzina 9:00 rano. Korzystając z pięknej pogody planujemy rodzinny wypad na Śnieżkę. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić pogodę na dzisiejszy dzień, czy aby na pewno ona się utrzyma i stopień zagrożenia lawinowego. Jednak pamiętajmy, nie możemy zapomnieć, że to są góry i pogoda może się mimo wcześniejszych prognoz nieoczekiwanie zmienić.

Zaplanujmy dobrze naszą trasę

Przed wyjściem musimy upewnić się, czy zdołamy wrócić przed szybko zapadającym zmrokiem. Pamiętajmy, że tabliczki pokazujące czas pokonania szlaku są podane na okres letni i zimą może się ten czas wydłużyć przez panujące warunki. Nie możemy zapomnieć także o przestudiowaniu terenu, który będziemy przemierzać. Dobrze jest poinformować kogoś gdzie zamierzamy się udać, jaką trasą i o której godzinie planujemy powrót, aby w razie konieczności ktoś mógł powiadomić odpowiednie służby.

Gdy wyruszamy

Dobrze byłoby gdybyśmy nie szli sami. Ubierzmy się ciepło i spakujmy do plecaka dodatkowe ubrania. W naszym plecaku nie może zabraknąć także jedzenia, które doda nam energii i picia w termosie, które nas rozgrzeje. Weźmy ze sobą apteczkę pierwszej pomocy wyposażoną w folię NRC (tzw. folia życia), która zapewni komfort termiczny w przypadku wychłodzenia organizmu. Nie zapomnijmy także o wpisaniu w telefon komórkowy numerów GOPR/TOPR 601100300 lub 985.

Będąc w górach

Nie powinniśmy zmieniać trasy wycieczki bez poważnego powodu. Idąc trasą kontrolujmy czy przypadkiem nie schodzimy ze szlaku, a gdy to się zdarzy, wróćmy po naszych śladach na szlak. Patrzmy na znaki ostrzegawcze, które mogą informować nas o niebezpieczeństwie. Jeśli idziemy grupą, to nasze tempo musi być dostosowane do najsłabszego uczestnika naszej wycieczki.

Gdy zdarzy się wypadek

Każdy z nas chciałby tego uniknąć, ale czasami jest to nieuniknione. Musimy zabezpieczyć miejsce wypadku i ocenić sytuację, czy jesteśmy w stanie pomóc poszkodowanym, tak aby nie zostać jednym z nich. Musimy wezwać służby ratunkowe GOPR/TOPR 601100300 lub 985. W oczekiwaniu na pomoc udzielmy pomocy przedmedycznej poszkodowanym i zapewnijmy im komfort termiczny przy pomocy folii NRC.

WAŻNE NUMERY W GÓRACH

GOPR/TOPR 601100300 lub 985

HORSKA SLUZBA (CZECHY)
+420 1210

Udając się na taką wycieczkę nie zapomnijmy o zdrowym rozsądku i o własnym bezpieczeństwie. Myślmy podwójnie, abyśmy nie stali się jedną z tych osób, których życie pochłonęły góry.

Średnio w Polsce zimą w górach ginie od 5 do 15 osób. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo i gdy wiemy, że nie damy rady dojść do celu np. ze względu na zmianę pogody, to wróćmy się i przełóżmy wycieczkę na inny dzień.

Podziel się informacją ze znajomymi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treści są chronione prawami autorskimi!