Cmentarze zamknięte od soboty. Czy to celowe zagranie, aby ludzie nie poszli na protest ?

fot. Krystian Maj/KPRM

Podjęliśmy decyzję, że w dzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz dzień później – Dzień Zaduszny, czyli sobota, niedziela, poniedziałek, cmentarze będą zamknięte – poinformował w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wyjątek – jak wynika z wyjaśnień zamieszczonych przez kancelarię premiera w mediach społecznościowych – dotyczy jedynie uroczystości pogrzebowych.

– Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób – wyjaśnił na konferencji prasowej Morawiecki.

– Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć – podkreślił szef rządu.

Dodał, że to dla niego „ogromny smutek i przygnębienie”, bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry. – To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie – powiedział Morawiecki

Zwrócił się z prośbą o powstrzymanie się od wyjazdów, również wyjazdów poza miasta, ponieważ, jak mówił, „cmentarze mają być zamknięte”. – To będzie też w naszym rozporządzeniu, a jak pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada – upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich – będzie można odwiedzić pewnie groby – dodał.

Tuż po konferencji premier przekazał za pośrednictwem Twittera, że w związku zamknięciem cmentarzy „zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu”. „Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu” – napisał.

Czy to zagrywka polityczna ?

Jak informują użytkownicy aplikacji Twitter – ” Jest to specjalna zagrywka polityczna rządu, żeby ludzie nie poszli na marsz walczyć o swoje prawa tylko na cmentarz” – cytuje jedna z użytkowniczek

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Podziel się informacją ze znajomymi!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treści są chronione prawami autorskimi!